Piętro ma znaczenie…

Piętro ma znaczenie…
0 votes, 0.00 avg. rating (0% score)

To normalne, że wybierając wymarzone M, jesteśmy bardziej zaabsorbowani ceną, lokalizacją, metrażem czy typem budownictwa, w związku z czym nieco po macoszemu traktujemy kwestię kondygnacji, na której przyjdzie nam mieszkać. Należy np. wiedzieć, że numer piętra nie pozostaje bez wpływu na cenę mieszkania, która często rośnie wraz z wysokością…

Nie przepadamy dziś za lokalami na parterze, które niegdyś uchodziły za bardzo atrakcyjne.
Nie chodzi tu tylko o kwestię „zaglądania do okien”, ale przede wszystkim większe prawdopodobieństwo włamania i kradzieży. W każdym razie właściciele tak umiejscowionych lokali muszą inwestować w żaluzje, rolety, a czasem i kraty, choć mogą czasem liczyć na kawałek przydomowego ogródka.

Na niestrzeżonych osiedlach czy blokowiskach najlepsze są piętra: pierwsze, drugie oraz trzecie – nie jest za nisko, ale też nie za wysoko, więc awaria windy nam nie straszna (a trudno nie przyznać, że windy w budynkach z wielkiej płyty pozostawiają wiele do życzenia). Z drugiej strony osoby, które odczuwają dyskomfort w trakcie korzystania z tego urządzenia powinny oczywiście zdecydować się na niższe piętra.

Jeszcze w XIX w. lokale na ostatnich pietrach zajmowali tylko biedacy. Tymczasem dziś drogie i luksusowe apartamenty ulokowane są właśnie na najwyższych kondygnacjach budynków. W dodatku zwykle wyposażone są w przestronne tarasy, z których można podziwiać wspaniałe widoki.

Także w przypadku nowego budownictwa największe mieszkania mieszczą się na ostatnich piętrach. Fakt, że mieszkanie znajduje się wyżej wywołuje w nas wrażenie, że mamy więcej przestrzeni. W dodatku nie jesteśmy aż tak bardzo narażeni na zwykły uliczny zgiełk, możemy się cieszyć większą prywatnością, a inne budynki nie będą nam ograniczały dostępu do dziennego światła.

Mieszkania na wyższych piętrach lepiej sprawdzają się w sytuacji, gdy budynki są położone bardzo blisko siebie, a szczególnie zależy nam na tym, by sąsiedzi nie zaglądali nam do okien. A co, gdy planujemy wprowadzić się nie do nowego budynku, ale np. starej kamienicy?

W nowych budynkach, zwykle położnych w obrębie ogrodzonych i monitowanych osiedli jest na pewno bezpieczniej niż na ryku wtórnym. Ze starego budownictwa powinniśmy też zrezygnować, gdy chodzi o mieszkanie dla seniora- w sytuacji, gdy nie ma w budynku windy, wejście nawet na pierwsze czy drugie piętro może sprawić osobie starszej problem.

Zawsze też o pomoc możemy poprosić wybrane biuro nieruchomości lub skorzystać z odpowiedniej wyszukiwarki (zobacz np. PolishProperty.eu)

About the author