kom: 602 288 664
Spawanie w -60ºC i w +40ºC ?. Praca w niesamowitym zapyleniu? Zobacz na własne oczy jak testowane są nasze spawarki!
Cięcie plazmowe jest procesem, w którym plazmotwórczy gaz, przepływając przez łuk elektryczny jarzący się między elektrodami, ulega jonizacji i dzięki dużemu zagęszczeniu mocy wytwarza strumień plazmy. Dysza zamontowana w palniku skupia łuk plazmowy. Chłodzone ścianki dyszy powodują zawężanie kolumny łuku. Wysoka temperatura w jądrze łuku plazmowego i bardzo duża prędkość strumienia plazmy powodują wydmuchanie stopionego materiału ze szczeliny .
Do cięcia plazmowego stosowany jest tylko prąd stały z biegunowością ujemną dostarczany z prostowników lub inwentorowych źródeł prądu.
Możliwe jest cięcie wszystkich materiałów konstrukcyjnych przewodzących prąd elektryczny.
Dzięki wysokiej temperaturze łuku plazmowego cięcie rozpoczyna się natychmiast, bez podgrzewania.
Podstawowe parametry cięcia plazmowego to:
Przy ręcznym cięciu plazmowym operator reguluje jedynie prędkość cięcia i odległość dyszy od ciętego przedmiotu, a pozostałe parametry są stałe, utrzymywane układem sterującym urządzenia na nastawionym przez operatora poziomie.
W zależności od rodzaju ciętego materiału są stosowane różne gazy plazmowe. Głównie są to: tlen, powietrze, azot, argon oraz mieszanki: argon wodór i azot wodór.
Cięcie plazmowe jest szybkie, czyste, a krawędzie są ładne i proste . Jest również niedrogą i wygodną metodą cięcia, ponieważ skompresowane powietrze jest tanie i łatwo dostępne. Inną jego zaletą jest prostota - nie wymaga od operatora doświadczenia.
Cięcie plazmą za pomocą urządzeń Invertec PC208 i PC210: