Obsługa klienta

kom: 602 288 664

 

kontakt@netspaw.pl

Nowe tematy na forum:
  This PHP environment doesn't have SQLite support built in. SQLite support is required if you want to use a SQLite database to run this forum. Consult the PHP documentation for further assistance.
Dostawa w całej Polsce!

 

Sprawdź opinie o nas na:

Sklep Netspaw.pl - opinie klientów

Losowy produkt

Power Wave S350

Cena: na telefon

 • Spawanie elektrodą
  Spawanie elektrodą

Jak kupić spawarkę MMA?

1. Wstep

 

Spawanie elektrodą otuloną jest jedną z najbardziej uniwersalnych i popularnych metod spawania. Jest wprost idealna dla zakładów rzemieślniczych, produkcyjnych oraz indywidualnych klientów. Mimo że jest stosunkowo mało wydajna - co wynika z konieczności wymieniania elektrod i usuwania żużla - to jednak nadal zalicza się do najbardziej elastycznych, a ponadto doskonale sprawdza się w miejscach, do których dostęp jest ograniczony.

 

2. Najważniejsze parametry

 

• Amperaż - jest podstawowym wyznacznikiem mocy każdej spawarki. Decyduje on jak grubymi elektrodami i jak gruby materiał możemy spawać. (Tabela doboru znajduje się na samym dole tej strony.)

 

• Cykl pracy - Jest to drugi, a zarazem najważniejszy parametr, na jaki powinniśmy zwrócić uwagę przy zakupie spawarki!

Cykl pracy urządzenia jest procentowanym podziałem 10 minut na czas, przez który urządzeniem można spawać ze znamionową wartością prądu spawania i konieczny czas przerwy w pracy.

 

Np. 35% cykl pracy:

Powertec 300S

Nadmierne wydłużenie cyklu pracy urządzenia może spowodować uaktywnienie się układu zabezpieczenia termicznego.

 

Przyjmuje się, że podstawowym cyklem pracy, jaki powinna posiadać typowa spawarka przeznaczona do pół-profesjonalnej pracy to 35%.

Pamiętajmy też, że cykl pracy zwiększa się wraz ze zmniejszaniem prądu spawania w maszynie.
np. Spawarka Invertec V270S przy 270A ma cykl pracy 35%, a przy 200A już 100%!

 

Jest to bardzo ważne, aby przed zakupem dokładnie sprawdzić cykl pracy spawarki. Ponieważ co z tego, że kupi się tanio spawarkę 170A jeżeli jej cykl pracy wyniesie ledwo 7% (standard w marketach!) - przy takich parametrach nawet z elektrodą 2,5mm będą występować problemy.

Pamietaj! Nie kupuj spawarek w których cykl pracy nie jest podany!

 

• Technologia wykonania - obecnie na rynku występują dwie konstrukcje spawarek: znana od lat transformatorowa oraz nowoczesna inwerterowa.

 

Właściwie jedyną zaletą spawarek transformatorowych pozostaje cena - przeważnie dużo niższa od nowoczesnych konstrukcji, a wadą - ciężar oraz niestabilny prąd.

 

W spawarkach inwerterowych zastąpiono duży i ciężki transformator nowoczesnymi układami elektronicznymi odpowiedzialnymi za wytwarzanie prądu.

 

Główne zalety tej technologii to:

 • dużo niższa waga (nawet do kilkudziesięciu kilogramów)
 • doskonałej jakości, stabilny prąd - a co za tym idzie lepszej jakości spoiny
 • możliwość bezproblemowej pracy na długich przedłużaczach.
 • stabilne spawanie na agregatach
 • łatwość przenoszenia
 • w przypadku przegrzania, schłodzenie urządzenia następuje w ciągu 2-3 minut (w transformatorowych nawet do 15min.)

 

3. Dodatkowe możliwości

 

• Większość spawarek MMA wykonanych w technologii inwerterowej posiada możliwość spawania metodą TIG-lift (więcej o niej można przeczytać tutaj). Następuje to po przyłączeniu specjalnego przewodu TIG z zaworem gazowym.

 

Hot start - Jest to specjalna funkcja która na początku spawania zwiększa prąd w porównaniu z ustawionym i po paru sekundach prąd spada do wartości "nastawionej" przewidzianej do spawania. Dzięki temu zajarzenie elektrody jest znacznie prostsze (elektroda się „nie klei”). Ponadto ten większy prąd rozgrzewa elektrodę i miejsce spawu, co pozytywnie wpływa na jakość spoiny.

 

Arc Force - to funkcja, która odpowiada za stabilizowanie łuku, niezaleznie od jego długości.

F.A.N. („wentylator wg potrzeb”) - Jest to inteligentny system sterowania pracą wentylatora. Włącza się on tylko w przypadku, kiedy jest to wymagane. Ogranicza to pobór energii oraz ilość zanieczyszczeń, które mogą dostać się do wnętrza urządzenia.

 

4. Tabela doboru spawarki:

Kliknij, aby powiększyć

Kliknij, aby powiększyć
  
 
Wszystkie opisy, a także zdjęcia są autorstwa firmy MPM Servis - autoryzowanego dystrybutora firmy Lincoln Electric Bester Sp. z o.o. Zgodnie z Dz. U. 94 Nr 24 poz. 83, kopiowanie, przetwarzanie i rozpowszechnianie tych materiałów w całości lub w części bez naszej pisemnej zgody jest zabronione i stanowi naruszenie praw autorskich.
Tworzenie stron internetowych - Poznań: www.aniwo.pl | Powered by Quick.Cart